Sve što ste želeli da znate o mašinama za sušenje veša

Mašina za pranje veša je standardni uređaj koga poseduje praktično svako domaćinstvo, dok mašina za sušenje veša još uvek uživa status luksuznog uređaja. Iako je tačno da se veš može osušiti na vazduhu, to ipak može biti komplikovano u kućama ili stanovima koji nemaju balkon ili terasu, ili ukoliko odlaganje i postavljanje sušilice za veš zauzima dosta prostora u vašem stanu i dovodi do nastanka buđi. U tom slučaju, mašina za sušenje veša je dar sa neba jer rade bez obzira da li je napolju kiša ili sunce. Osim toga, korištenje mašine za sušenje veša donosi brojne prednosti koje ćete bez oklevanja želeti pružiti sebi nakon što se budete upoznali sa njima. Energetska efikasnost, praktičnost, mekani peškiri, mekana posteljina i predivno mirišljiva odeća su definitivno dobri razlozi da pronađete mesto za mašinu za sušenje veša u svom domaćinstvu. Objedinili smo sve što treba da znate o ovim neverovatno korisnim aparatima na jednom mestu, kako biste napokon mogli olakšati sebi život i posmatrati kako nagomilana hrpa veša nestaje.

Kako rade mašine za sušenje veša?

Praktično sve mašine za sušenje veša rade na istom generičkom principu. Električni motor okreće bubanj koji je napunjen vlažnim vešom, istovremeno pokrećući ventilator koji omogućava cirkulaciju toplog vazduh kroz bubanj. Grejač zagreva vazduh, a termostat održava odgovarajuću temperaturu. Vlaga iz veša isparava zbog cirkulaciju toplog vazduha. Šta se dešava sa parom zavisi od vrste mašine za sušenje veša.

Konvencionalna mašina za sušenje veša sa odvodom

Osnovna i najjeftinija mašina za sušenje veša izbacuje vruć i vlažan vazduh iz bubnja direktno kroz fleksibilno crevo, koje je obično odgovarajuće za spoljašni otvor ventilacije ili za kačenje i izbacivanje kroz prozor.

Kondenzacijska mašina za sušenje veša

One rade na način da kondenzuju paru unutar mašine uz pomoć vazduha iz spoljašnjeg prostora i pretvaraju je u vodu. Ona se prikuplja u odvojivi rezervoar, koji se nalazi u gornjem levom delu mašine za sušenje veša. Rezervoar se jednostavno vadi i može se isprazniti u kanalizaciju kada je napunjen. Koristan dodatak ovoj vrsti mašine za sušenje rublja je AutoDrain crevo koje se može povezati sa odvodom mašine za pranje veša ili sa umivaonikom, što će učiniti da ne morate prazniti rezervoar.

Kondenzacijske mašine za sušenje veša sa toplotnom pumpom

Ove mašine za sušenje veša rade po principu zatvorenog kružnog sistema gde se vazduh zagreva toplotnom pumpom i suši pri nižim temperaturama što omogućava nežan tretman tkanine. Toplotna pumpa omogućava brzu izmenu temperature: veće verzije ovog uređaja se koriste za zagrevanje stanova, dok su druge integrisane u naše jedinice klima uređaja gdje efikasno hlade naše domove. Sličan uređaj je ugrađen i u mašine za sušenje veša. Kao i kod konvencionalnih kondenzacijskih mašina za sušenje veša, kondenzovana para koja nastaje iz isparavanja vode iz veša odlazi u rezervoar, dok se hladan vazduh korišćen za proces sušenja reciklira i ponovo koristi za novi ciklus sušenja. To znači da se troši i do četiri puta manje energije, a smanjeni su i toplotni gubici. Na kraju, ništa manje važno je potrebno znati da neispravna toplotna pumpa mašine za sušenje veša može stvoriti opasan otpad jer toplotna pumpa sadrži plin za izmenu toplotne energije koji je generalno opasan za okolinu, zbog toga je važno da ispravno i pažljivo rukujemo sa aparatom.

Mašina za pranje i sušenje – kombinovani aparat

Kombinacija mašine za pranje i mašine za sušenje veša u jednom aparatu, je sa jedne strane kompromis, a sa druge odlično rešenje za one kojima nedostaje prostora ili one koji zahtevaju sve u jednom aparatu. Proces sušenja funkcioniše na istom principu kruženja vrućeg vazduha kao i kod ostalih mašina za sušenje veša, samo što se pranje i sušenje odvija u istom bubnju i može se obaviti odmah jedno nakon drugog ukoliko odaberemo odgovarajući program. Sa ovom vrstom aparata, skoro je nemoguće zaboraviti osušiti veš nakon što ga operete.


Šta je inverterski motor?

Inverterski motor je ugrađen direktno na osovinu, ne sadrži karbonske četkice i koristi suprotna naelektrisana magnetna polja, što znači da je smanjeno trenje motora što pomaže da motor radi tiše. Pokretanje i zaustavljanje motora je takođe efikasnije. Ova vrsta istosmernog magnetnog motora se ne zagreva kao konvencionalni motor jer je digitalno kontrolisan putem inverterske ploče, koja prilagođava snagu i brzinu okretanja kako bi maksimizirala efikasnost. Inverterski motor je mnogo snažniji i zato se idealno uklapa sa mašinama za sušenje veša sa velikim kapacitetom koje mogu sušiti 8 ili više kilograma veša. Takođe je izdržljiviji, čime su značajno smanjeni i troškovi servisiranja.


Prednosti i karakteristike

Pre kupovine mašine za sušenje veša, preporučuje se da razmotrite šta bi to u najvećoj meri odgovaralo vašim stvarnim potrebama. Postoje brojni programi i karakteristike koje poboljšavaju rezultate sušenja i pojednostavljuju kompletan proces brige o vešu.

Kapacitet

Slično mašinama za pranje veša, kapacitet mašina za sušenje veša se meri u kilogramima. Većina mašina za sušenje veša može sušiti 7 do 9 kg veša, ali dostupni su i ostali kapaciteti. Međutim, veće nije nužno i bolje. Trebali biste uzeti u razmatranje koliko članova domaćinstva i koliko veša obično perete i sušite. Veliki bubanj za manju količinu rublja nije optimalan izbor jer ćete gubiti na rezultatima sušenja, a trošak će biti veći. U suštini, mašina za sušenje veša sa kapacitetom od 7 kg je dovoljna za dve osobe, dok je za četvoročlanu porodicu potrebna mašina za sušenje veša kapaciteta oko 9 kg. Ovo takođe zavisi od toga koliko veša vaše domaćinstvo koristi u toku svakog dana. U kombinovanom aparatu mašine za pranje i sušenje veša, kapacitet pranja i sušenja se razlikuje. Ukoliko je na primer, kapacitet pranja 9 kg, kapacitet sušenja je oko 6 kg. To takođe znači da će se jedno puno punjenje pranja morati sušiti u dva dela, što će trajati više vremena.

Potrošnja

Svi kućni aparati sadrže obaveznu energetsku nalepnicu. Poput ostalih kućnih aparata, mašine za sušenje veša svrstavamo u sedam razreda, od A do G, u zavisnosti od energetske efikasnosti. Razred A je najefikasniji energetski razred, a razred G je najmanje efikasan. Aparati koji dobiju oznaku od A do C se smatraju energetski efikasnim, dok aparati koji troše više energije se označavaju razredima od D do G. Trebali bismo uvek odabrati aparate sa energetskom oznakom A ili blizu tom razredu koliko god je to moguće. Mašine za sušenje veša sa toplotnom pumpom mogu imati oznake A +++, što znači da su mnogo više efikasne u poređenju sa standardnim A energetskim razredom jer suše veš pri značajno nižim temperaturama u poređenju sa ostalim mašinama za sušenje veša. Slovne oznake mogu biti u kombinaciji sa znakom plus. Svaki plus znači 10% manju potrošnju u poređenju sa razredom A.

Kondenzacijska efikasnost

Efikasnost sušenja se takođe meri u slovnim oznakama, npr. od A pa nadalje, i iskazuje se na energetskoj nalepnici svake mašine za sušenje veša. Što je bolji nivo kondenzacijske efikasnosti, to je manje vlage koja se očekuje u okruženju aparata. To je izuzetno važno jer definitivno ne želimo da povećamo rizik nastanka buđi na zidovima naših stanova. Izuzetno energetski efikasnu mašinu za sušenje veša možemo postaviti u prostor bez prozora bez brige o vlagi koja se otpušta u prostoriju. Kondenzacijska efikasnost se označava slovnim oznakama od A do G. Mašine za sušenje veša sa A razredom će iscediti 90 % vode iz veša i smestiti je u posudu za kondenzat.

Energetska nalepnica

Energetska nalepnica nam može reći neke osnovne informacije o našoj mašini za sušenje veša:

IKONA SATA – pokazuje trajanje ciklusa sušenja;
IKONA ZVUČNIKA – Pokazuje nivo buke tokom rada;
IKONA KAPLJICA IZ REZERVOARA – Pokazuje kondenzacijsku efikasnost sa ocenom razreda od A do G;
kWh – Ovaj broj prikazuje godišnju potrošnju energije u kilovat satu.

Energetske nalepnice takođe sadrže informaciju o potrošnji energije i efikasnosti sušenja. Obe se prikazuje sa obojenim trakama i oznakom razreda od A do G. Najbolje je kupovati mašinu za sušenje veša označenu sa razredom A ili što bliže tom razredu, što znači da kupujete najefikasniji kućni aparat.

Veličina

Standardna veličina mašine za sušenje veša je slična dimenzijama mašine za pranje veša. Njihova širina je obično 60 cm, dubina varira 60 - 65 cm i visine su 85 cm. To znači da možemo jednostavno postaviti mašinu za sušenje veša na mašinu za pranje veša jer su dizajnirane na takav način, da takav način postavljanja osim što oslobađa prostor, nema nikakvu smetnju u njihovom radu.

Nivo buke

Svaki aparat pravi više buke što se njegov bubanj brže okreće. Pre kupovine, bilo bi dobro da znate gde ćete postaviti svoju mašinu za sušenje veša. Ukoliko je to blizu dnevne ili spavaće sobe, tiši model je definitivno poželjniji. Aparati koji rade tiše obično imaju sistem za smanjenje vibracija, dodatnu izolaciju i masivno, robusno kućište. Ukoliko aparat ima inverter motor to značajno doprinosi smanjenju nivoa buke i vibracija – i produžava životni vek mašine za sušenje veša.

Programi

Neke od predrasuda koje ljudi još uvek imaju prema ovoj vrsti aparata su to da se ne mogu sušiti baš sve vrste tkanina u mašinama za sušenje veša, da se veš može skupiti i da mašine za sušenje suši isto kao i sušenje na vazduhu. Nove generacijemašine za sušenje veša pružaju rešenja za sve gore navedeno, tako što možete odabrati odgovarajući program i dalje pratiti uputstva proizvođača.

Kao dodatak programima za pamuk i sintetiku, možete birati između specijalnih programa za osetljiv veš koji koriste niže temperature sušenja veša i olakšavaju donošenje odluka o izboru pravog programa. Možete biti bez brige kada sušite vunenu ili svilenu odeću. Sušenje i osvežavanje parom, karakteristikom koju je Gorenje nazvalo SteamTech, je takođe specijalan program koji će se pobrinuti da veš bude bez nabora i da peglanje nakon završenog ciklusa sušenja bude skoro nepotrebno. Para efikasno izravnava nabore u vašoj odeći i eliminiše neprijatne mirise iz tkanina koje ste nosili možda kratko i koje trebate samo osvežiti. Još jednu inovaciju nazvali smo Iontech.

Veš se suši uz pomoć vazduha ispunjenim negativno naelektrisanim jonima kako bi ubrzali proces sušenja i kako bi izravnali nabore. Jonizator kreira sredinu bez alergena, ostataka neprijatnog mirisa dima cigareta i elektrostatičkog naelektrisanja koji nastaje pri procesu sušenja. Kao rezultat, veš se lakše pegla i ne privlači ostatke vlakana/končiće.